WordPress'te en sık kullanılan eklenti grubunun başında yedek alma eklentileri gelir.

2003 yılından beri piyasada kendisine başarıyla yer edinmeyi başaran WordPress, blog ve uygulamalar gibi çeşitli yayınlar yapılmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Özelleştirilebilen ve konuya göre birçok seçeneğin değerlendirilebileceği tasarımları kullanıcılarının beğenisine sunan WordPress, ayrıca diğer birçok rakibine göre de oldukça güvenlidir.

E-posta listesi ve forum gibi birçok eklenti de WordPress kullanıcılarına sunulmaktadır. Firmanın iddiasına göre 55,000’e yakın eklenti, sitelerin gereksinimleri doğrultusunda sunulmaktadır. Bunların bazılarıysa yedek alma eklentileridir.

Neden Yedek Alma Eklentisi ?

Yedek alma eklentileri site ziyaretçileri için değil, site yayıncıları için piyasaya sürülen eklentilerdir. Bu eklentilerin kullanım amacı, sitenin olası bir nedenle kurtarılamaması durumunda en azından yedekleme yapılan tarihteki verilerle tekrar ele geçirilebilmesidir.

WordPress'te birçok farklı yedek alma eklentisi kullanılabilir.

Siteler rakipleri tarafından saldırıya uğradığında veya rast gele seçilerek siber saldırıya maruz kaldığında ya da sunucu taşıma esnasında yedek alma eklentilerinin faydasını görebilecektir. Güvenilir olmayan hosting firmaları, sunuculara zarar verebilecek doğal afetler ve benzeri istisnai durumları da dikkate aldığınızda, yedek alma eklentilerini değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Sitesine emek, zaman, bütçe ayıran her WordPress yayıncısı, bu eklentilerden birini kullanmak isteyecektir. Belli aralıklarla, örneğin her 10 içerikte bir kez veya haftanın her Salı günü gibi sitenin yedeğini almak, sonrasında oluşabilecek bir aksiliğe karşı yayıncıya adeta sigorta sağlayacaktır. Ayrıca belirtelim, bazı eklentiler yedek alma işini otomatik olarak gerçekleştirmektedir ve sizin elle (manuel) bir şey yapmanıza ihtiyaç duymazlar…

WordPress, günümüzde en sık tercih edilen cms sistemidir.

WordPress Yedek Alma Eklentileri

Ücretli ve ücretsiz birçok WordPress yedek alma eklentisi bulunmaktadır. Bunların içinde öne çıkanlarını sizler için listeledik.

15 milyon indirilmeyle ilk değinmek istediğimiz Duplicator. Bu eklenti WordPress kullanıcılarına taşıma ve kopyalama için kolaylık sağlarken yedekleme ihtiyaçlarında da tercih edilmektedir.

WordPress'te yedek almanın en kolay yöntemi eklentidir.

Neredeyse 2.5 milyon sitede kullanılan UpdraftPlus ise sitelerin istendiğinde bilgisayara indirilebilmesine, istendiğinde de buluta (cloud) yüklenmesine olanak tanımaktadır. En güzel yanı belki de otomatik olarak önceden tercih edeceğiniz kaynağa yedekleme yapmasıdır. Dropbox veya Google Drive seçebileceğiniz kaynaklardan yalnızca ikisi ve ayrıca e-postanıza da yedeklemeyi alabilirsiniz.

VaultPress, WordPress kurucularından biri olan Matt Mullenweg ve ekibi tarafından oluşturulan bir eklenti. Sadece bu basit bilgi bile tercih edilebilmesine olanak tanıyor. Aylık ücret karşılığı kullanılanbilen eklenti, otomatik olarak ve gerçek zamanlı şekilde yedekleme yapıyor.

500,000’i geçkin kullanıcının tercih ettiği BackupBuddy, Stasth ve Amazon S3 gibi bulut depolama hizmetlerine otomatik olarak yedekleme yapabilen ücretli bir eklenti. Ödeme ise bir kereye mahsus yapılıyor. Çoğu ücretli eklenti gibi her ay ödeme yapma durumunda değilsiniz. Şunu da belirtelim ki ödeme karşılığı bir site belirtebiliyorsunuz, yani ikinci bir site için tekrar ödeme yapmanız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here