En iyi WordPress çoklu dil eklentileri Venov'da sizi bekliyor.

WordPress, hem bireysel hem de kurumsal kişilerce tercih edilen bir yayın sistemidir. Kişilerin kendi şahıs firmaları için açacakları internet sitelerinde de, kişisel bloglarda da tercih edilmektedir. Hatta birçok ulusal ve çokuluslu firmanın da WordPress’i tercih ettiği bilinmektedir.

Çoklu Dil Eklentisi Nedir?

Bazı sitelere girdiğinizde aynı metnin birden fazla dil ile okunabileceğini fark etmişsinizdir. Bu işlem, söz konusu çoklu dil eklentileri ile mümkündür. Bu eklentiler çeviri sağlayan hizmetlerden farklıdır.

Örneğin Google Chrome kullanıcıları eğer ayarlarını değiştirmeyip Portekizce olan bir internet sitesine girerlerse, URL’nin bittiği yerde (Adres Çubuğu) Portekizce’den Türkçe’ye Google Translate tarafından çeviri yapılıp yapılmamasını görecektir. Aynı şekilde Google üstünde yapılan yabancı bir terimin aranması durumunda da, çıkan sonuçlarda “Bu Sayfayı Çevir” ibaresini görülebilir.

WordPress'te birçok farklı yedek alma eklentisi kullanılabilir.

Çoklu dil eklentisi ise yayıncılar tarafından kullanılan bir hizmettir. Direkt çeviri yapmaz; ancak yayıncıya, sitesine farklı bir dil ekleme olanağı tanır. Yayıncı, hitap ettiği kitlenin bildiği dilleri analiz ederek istediği dilleri tercih edebilir.

Örneğin Antalya’da hizmet veren bir otel, Türkçe dışında hitap ettiği yabancı turistlerin ülkelerini inceleyerek onların dilini siteye ekleyebilir. İsterse en çok turist gönderen ülkenin dilini, Rusça’yı ekler ya da isterse farklı bir kitleyi kazanmak için Danca ekler. Dahası, çoğu eklenti birden fazla dil ekleme şansı sunmaktadır.

Şunu da belirtmek gerekir: Yayıncı, kendi bildiği yabancı diller için bu eklentileri kullanmalıdır. Aksi takdirde çeviri hizmeti için güvenilir bir yerle anlaşması gerekmektedir. Bu maliyet, hemen her içerik girişinde devam edeceğinden, bu görevi yerine getirebilecek birisinin işe alınması gerekebilir.

Öne Çıkan WP Çoklu Dil Eklentileri

            Ücretsiz olarak sunulan WordPress çoklu dil eklentilerinden üçünü sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu üç eklentiyi de ücretsiz olarak edinebilir ve deneyebilirsiniz.

1- WPGlobus

WPGlobus, küresel çapta WP kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen ücretsiz çoklu dil eklentilerinden birisidir. Önereceğimiz diğer eklentiler gibi, otomatik çeviri hizmeti bulunmamaktadır. Yani içerikleri (her metni) kendiniz çevirmeli ve yayına hazırlamalısınız.

WOGlobus Eklentisi

2- Polylang

Polylang, kullanımı kolay çoklu dil eklentilerinden birisidir. İstediğiniz dilleri (dilerseniz birden fazla dili) eklemenize olanak tanıyan eklentide site isminden içeriklere kadar her şeyi ayarlayabiliyorsunuz. En önemli kabul edilmesi gereken içeriklere gelirsek: İçeriğinizi hazırladığınız bölümde öncelikle ilk dil için doldurma yapıyor ve ardından diğer diller için olan karşılık metinlerini giriyorsunuz.

Polylang Eklentisi

3- Babble

Babble ise bir diğer ücretsiz WP çoklu dil eklentisidir. Babble, hızlı çalışmasıyla bilinen bir eklenti olarak öne çıkmaktadır. WPGlobus ve Polylang gibi bu eklentide de çevirileri kendinizin yapması gerekmektedir.

Babble Eklentisi

Bonus: WPML, yani WordPress Multilingual ise 30 gün iade garantisi sunan ücretli bir eklentidir. Üç farklı paketten birisini satın alabilirsiniz: Kendinize ait bir bloğunuz veya görece kısıtlı bir kitleye hitap eden siteniz varsa ilk paketi, daha kurumsal bir firma sitesine sahipseniz ikincisini önerebiliriz. 40ı aşkın dil seçeneği sunan eklentide, kendi bildiğiniz veya temin edebileceğiniz dilleri de ekleme şansınız bulunuyor.

Yeni Başlayanlara Öneriler

  • Önce bir dille başlamanızı öneririz. Birden fazla dile geçiş durumunda karıştırabilirsiniz. Ayrıca zamanınızı da alacağını unutmayın.
  • Haklı endişeler taşıyorsanız, kimseyle paylaşmayacağınız deneme amaçlı bir site açabilirsiniz ücretsiz olarak. Burada deneme yanılma yöntemiyle eklentileri keşfedebilir ve emin olduktan sonra sitenizde uygulayabilirsiniz.
  • İlk etapta ücretsiz eklentileri kullanmanızda fayda var. İlerleyen dönemlerde ihtiyaç duyarsanız ücretli bir çoklu dil eklentisi edinebilirsiniz.
  • Çeviri hizmeti mi yoksa çoklu dil eklentisi mi diye tereddüt eden birçok yayıncı olacaktır. Şunu belirtelim: Eğer bir metni kendiniz veya çalışanınız çeviriyorsa, daha güvenilirdir. Çeviri hizmetlerinde anlam kaymaları ve hatta gerçek anlamdan tümüyle farklı ifadelerin kullanılması sitenizin prestiji için oldukça kötü olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here