Windows Hosting
Windows Hosting

Windows hosting, Windows işletim sistemlerinin kurulu olduğu sunucularda kullanılan bir nevi barınma sistemidir. Windows ve Linux, günümüzde herkesin aşina olduğu işletim sistemleridir. Bu işletim sistemleri ise birbirinden oldukça farklıdır. Windows ve Linux web hosting sistemlerinin temel farkı ise; yayın sırasında kullandıkları web sunucu yazılımı olmaktadır. Bunlar da yaygın olarak ASP ve PHP olmaktadır. Şayet ASP ile yazılmış bir projeniz varsa, bunun çin Windows hosting kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.  Özellikle Windows hosting, ASP, ASP.NET, HTML programlama dilleri ile hatasız şekilde çalışma avantajı sağlamaktadır. Windows hostinglerin çalıştırdıkları site sistemleri genel olarak ASP tabanlı sitelerdir. PHP çalıştırma özelliğine sahiptir. Bu sayede ASP tabanlı olan web sitelerini stabil ve sorunsuz şekilde çalıştırabilmektedir. Öte yandan bu hostingler; Javascript, HTML, java, flash ve ColdFusion için de sorunsuz çalıştırma olanağını sunmaktadır. Bu sistemlerin dışında MS Access, MsSQL ve Plesk kontrol panelinde MySQL veritabanına da uyumlu olacak şekilde çalışma imkanı sunmaktadır.

Windows Hosting
Windows Hosting

Windows Hosting Nerede Kullanılır?

Windows hosting kullandığınız sunucularda, işletim sistemi Windows olmaktadır. Bundan dolayı da tercih edeceğiniz hosting türü için kullanılan işletim sistemi ve altyapısına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Hosting seçimi yaparken aynı zamanda programlama dilinin yapı sıra altyapı ve kullanılan diğer özelliklere de göz atmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, ASP, ASP.NET dillerinden kullanılıyorsanız Windows Hosting kullanabilirsiniz. Bu gibi projeler özellikle Windows hosting üzerinde de mükemmel bir performansla çalışır. Bunun yanı sıra diğer projeler kapsamında PHP tabanlı olan Linux hostingleri, ASP tabanlı olan projeler Windows hostinglerinde de bulunmaktadır. Ancak Windows, Linux gibi açık kaynak koda sahip bir işletim sistemi olarak çalışmaz. Fakat bu durum genellikle herhangi bir sorun teşkil etmez. Çünkü dünyada en çok kullanılan işletim sistemi Windows olmaktadır.

Windows Hosting Fiyatları

Windows Hosting Fiyatları

Windows hosting fiyatları, Linux hostingler ile kıyaslandığında daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Windows hosting sistemleri genel olarak Plesk Panel ile kullanılır. PHP tabanlı olan projelerde sorunsuz şekilde çalışma özelliğine sahip olan windows hostingler, yüksek performansa sahip  ASP tabanlı projelerde göstermektedir. Linux sunucularda olduğu gibi HTML, Java, Flash ve Javascript gibi dilleri de desteklemektedir. Bu sayede de bu işletim sistemlerinde kullanılabilir konumdadır. Şayet PHP tabanlı bir projeniz varsa, Windows hosting kullanmanız sağlıklı olmayacaktır. Bunun sebebi ise PHP sisteminde bulunan komplike yetkilendirme ve izin özelliklerinin Windows sunucularının çalışma performansını olumsuz etkilemesidir. Buna örnek vermek gerekirse; .htaccess dosyası Windows sunucularda sağlıklı şekilde çalışmaz. Şayet projeniz ASP dillerinde yazılmışsa ve Windows hostingi, PHP dili ile yazılmış projelerde ise Linux işletim sistemi kullanan sunucuları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yapacağınız seçimler, hostingin maksimum performans ile çalışmasına destek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here