Google Pagespeed

Kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesi ve uzun vadeli site trafiği için en önemli unsur, web sitesinin hızıdır. SEO çalışmaları, ziyaretçileri memnun etmek için ilk olarak hıza önem vermelidir. Sitelerin yavaşlamasına yol açabilecek faktörler hakkında bilgi sahibi olmak, bu faktörleri engellemek bu noktada en önemli unsurdur.

 

Yavaş açılan web siteleri; kullanıcı deneyimlerini kötü etkilerken arama sonuçlarında da sitenizin arka plana düşmesine yol açar. Bundan dolayı da özellikle WordPress ve Joomla ile yazılmış siteler için hızlandırma işlemlerine öncelik verilmelidir. Mobil uyum da özellikle günümüzde zorunluluk haline geldiği için bu noktaya da dikkat etmek gerekmektedir.

İdeal Site Performansı ve Hızı Nedir?

Web site hızlandırma 2019

İdeal site hızı site içeriğine göre değişse de ortalama olarak 3 saniyedir. Site, 3 saniyenin altında olacak şekilde yüklenmelidir. Şayet siteniz 3 saniyeden daha uzun sürede yükleniyorsa, bu noktada sorun yazılım ya da sunucu kökenli olabilir.

 

Bu sorunun düzeltilmesi için ilk olarak en gelişmiş ve temel seo ihtiyaçlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Ziyaretçilerin ortalama oturum süreç, hemen çıkma oranları gibi detaylar seo başarısını direkt olarak etkileyen detaylardır. Yavaş yüklenen bir web sitesinden kullanıcıların çıkma yüzdesi daha fazla olmaktadır.

WordPress Sitelerin Yavaş Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Google Pagespeed

WordPress siteleri birçok sebep dolayısı le yavaş açılabilir. Bu noktada önemli olan, problemleri tespit ettikten sonra aktif şekilde çözüme ulaşabilmektedir. Yavaşlığa yol açabilen unsurlar ise:

  • .htacces dosyanızı optimize edin!
  • Sunucu optimizasyonu ile yanıt sürenizi kısaltın!
  • WordPress & Joomla request sayınızı azaltın!
  • Sitenin çok yoğun trafik alması,
  • Referral spam ya da saldırılar,
  • Kod optimizasyon sorunları.
  • External link requestler

Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Pagespeed nedir?

Site hızının artması için ilk olarak hosting seçimine dikkat etmeniz gerekir. İnternet sitenizi barındıran sunucunun ne kadar kaliteli olduğu, doluluk oranı ve donanımsal özellikleri, site hızını ve yüklenme süresini direkt olarak etkilemektedir.

WordPress’i hızlandırmak için gereksiz olan tüm eklentileri kaldırmanız gerekmektedir. Öte yandan WordPress sıkıştırma eklentileri arasında bulunan WpFastest Cache, Gzip, W3 Total Cache gibi kaliteli cache eklentileri kullanmanız da önem teşkil eder. WordPress hızlandırma için birden fazla eklentiyi bir arada kullanmak yerine, temalarınızı da başarılı şekilde optimize etmeniz gerekmektedir.

Özellikle yoğun trafik varsa bu noktada CDN kullanarak da sorunu çözebilirsiniz. WordPress alt yapısının kullanıldığı sitelerde tema ayarlamaları, kullandığınız temaya bağlıdır. Gereksiz olan eklentileri bu noktada pasif konuma taşımanız gerekmektedir. Çte yandan sitenizde gzip sıkıştırması kullanmanız da önemlidir.

Bu yöntem sayesinde site boyutunuzu da küçültebilirsiniz. Fotoğraflarınızın boyutunu da küçülterek gerekli optimizasyonu yapmanız gerekmektedir. Resim boyutlarınızı online olarak küçültebilirsiniz. Kırık linkler ve hata sayfaları için de düzenli olarak analizlerinizi yapmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here