vps-vds-arasindaki-farklar

VPS olarak kısaltılmış olan Virtual Private Server, paylaşımlı özel sunuculardır. Bu sanal sunucular, fiziksel bir sunucunun donanımsal olarak mantıklı bir şekilde bölünmesi neticesinde ortaya çıkan her sunucuya verilen bir isimdir. Sanal sunucuların kullandığı kaynakları ise aynı olmasına rağmen kullanılan tüm sunucular birbirinden farklı ve bağımsız olmaktadır. Öte yandan tahsis edilmiş sunucu kaynaklarının kullanılmaması halinde, farklı bir sunucu tarafından da kullanılması mümkün olmaktadır. Bu sistemler ortak bir kernel üzerinden çalışmaktadır.  VDS olarak kısaltılmış olan Virtual Dedicated Server ise paylaşımsız şekilde çalışan sanal sunuculardır. VDS sunucular fiziksel bir sunucunun donanımlarının sanallaştırılması neticesinde oluşturulur. VDS sunucular VPS sunuculardan farklı olarak fiziksel sunucu üzerinde kaynakların paylaştırılması ile değil, kaynakların direkt olarak donanımsal şekilde paylaştırılması ile oluşmaktadır. Sunucu kaynaklarının kullanılmadığı durumlarda, farklı bir sunucunun bu kaynakları kullanması bu sayede söz konusu olmaz.

VPS Nedir?

VPS ve VDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

VDS sanallaştırmanın yeni kullanılmaya başladığı dönemlerde popüler olmuş bir sistemdir. VPS ise VDS’den daha sonra çıkmasına karşın kısa sürede daha geniş kitlelere yayılma şansı yakalamıştır. Özellikle VPS; yazılım üreticileri tarafından sıkça kullanılmaktadır. VPS sisteminde kaynaklar bir arada toplanarak kullanılmaktadır. Bu sayede de yazılım, her bir sunucu için bu kaynakları eşit olarak paylaştırmaktadır. VPS sisteminde ise aynı sunucuda aynı özelliğe sahip olan siteler, bu donanımları paylaşımlı şekilde kullanabilmektedir. Özellikle ihtiyaç anlarında diğer siteler de kaynak olarak sizin kaynaklarınızdan faydalanabilmektedir. VDS sisteminde kaynaklar, site içi donanımsal olarak ayrılmış ve ayarlanmış şekilde paylaştırılmaktadır. Donanımların gerçek kapasitesinin bu sistemlerde aşılması söz konusu değildir. VPS sisteminde ise sanal sunuculara 1 işlemci çekirdeği atanmaktadır. Bu çekirdek ise diğer sanal sunucular ile paylaştırılabilmektedir. VDS kaynakları ise sabittir ve paylaşılması söz konusu değildir.

VDS Nedir?

VPS ve VDS Avantajları Nelerdir?

VDS genel olarak trafiğe bakılmaksızın sunucuda herhangi bir gecikme meydana gelmesi söz konusu değildir. VDS’in temel avantajı budur. VDS sisteminde kaynaklar sabittir. Bundan dolayı da diğer birimlerin kaynaklarının ihlal edilmesi söz konusu değildir. Öte yandan VDS sınırlı kapasitede donanımla kurulmaktadır. Bundan dolayı da VPS sistemine göre daha pahalı olmaktadır. Özellikle düşük ölçekli kullanıcılar için VPS daha avantajlı olmaktadır. Özellikle yani başlayanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; ihtiyaçlarınıza en uygun servisi açmak olacaktır. İlerleyen zamanlarda site hacminin büyümesi ile daha güçlü donanımlara da geçebilirsiniz.  VPS; ana işletim sisteminde tek başına bir hizmet sunması amacıyla kurulur. Sanallaştırma yazılımlarıyla yaratılır. Bu şekilde de maliyeti de düşürmektedir. VDS ise sanallaştırma donanım düzeyinde çalışmaktadır. Bu sayede VDS oluşturmak içim kullanılan işletim sistemleri gerekli olmamaktadır. Her sanal sunucu bağımsız şekilde donanım düzeyinde çalışmaktadır. Bundan dolayı da herhangi bir işletim sistemine kurulması da mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here