Sanal Sunucu Nedir?
Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, donanımsal bir sunucu üzerinden birbirine bağımlı olmadan ve izole şekilde birden fazla işletim sistemi üzerinden maksimum performans almayı sağlayan bir yapıdır. İleri teknolojik donanımlarla tasarlanmış olan sanal sunucular aynı zamanda Virtual Dedicated Server – VDS olarak da bilinmektedir. Sistem içerisinde mevcut olan her bir VPS sanal sunucularda bağımsız şekilde çalışmaktadır. Yani sistem içindeki birden fazla VPS’lerin birbiri ile bağlantıları olmaz. Her bir VPS’in kendine ait bir disk alanı dışında IP adresi de bulunmaktadır. Özellikle her bir VPS kendine ait uygulamalar ve bunlara bağlı olan konfigürasyonlar da barındırmaktadır. Sanal sunucularının tamamı fiziksel sunucular içerisinde bulunmaktadır. Sanal sunucular özellikle:

  • Yüksek hat ihtiyacı olan kişiler,
  • Çevrim içi oyun oynayan kullanıcılar için idealdir.

Sanal sunucularının yapısal ve sistematik olarak standart sunuculardan herhangi bir farkları bulunmaz.

Virtual Dedicated Server Nedir?

Kısa hali VDS olan Virtual Dedicated Server, sanal sunucuyu ifade etmektedir. VPS paketlerinde donanımı kullanan işletim sistemleri tek olmasına rağmen VDS sistemlerinde her kullanıcı için bir işletim sistemi kullanılmaktadır. Bu özelliği ile sanal yöntemde bulunan RAM kısıtlamaları da engellenmiş olunur. Virtual Dedicated Server; genel itibariyle kurumsallaşmış şirketlere ve orta ölçekli olan web sitelerine hitap eden ve uygun fiyatlı olmasıyla tercih edilen bir sistemdir. Öte yandan uzak masaüstü RDP kullanımları için de tercih edilmektedir. Sanal sunucular bulundukları bilgisayardaki donanımı ortak kullanılırlar. Sanal sunucuyla, tek bir bilgisayarı iki farklı kullanıcı için iki ayrı bilgisayar haline getirebilirsiniz. Tek bir bilgisayar olsa bile kullanıcıların ayrı IP adresleri olacaktır. Ram, işlemci ve hard dick gibi donanımlar ise ortak şekilde kullanılır. Sanal sunucuları sanal sunucu haline getirebilmek için fiziksel sunucuya özel yazılımlar kurulmaktadır. Bu yazılımlar, sunucunun sanal sunucu olarak hizmet vermesini sağlamaktadır. Sanal sunucu satın alırken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken ise limit ve fiziksel sunucu özellikleri olmaktadır. Ram, disk türü ve işlemci ise, sanal sunucunun performansını belirleyen temel unsurlardır.

Sanal Sunucu Fiyatları
Sanal Sunucu Fiyatları

Önerilen içerik => Linux Hosting Nedir?

Sanal Sunucuların Kullanım Alanları Nelerdir?

Sanal sunucular, genel olarak küçük ölçekli ve orta ölçekli web sitelerini barındıran sistemlerdir. Öte yandan yedekleme, radyo yayını yapma ya da kontrol paneli gibi web yazılımlarının muhafaza edilmesi için kullanılmaktadır. Sanal sunucular; fiziksel bir sistem üzerine kurulmuş olan sanallaştırma yazılımı ve sanallaştırma platformu olarak da tanımlanabilir. Sanal sunucular birden fazla sistemi; birbirinden bağımsız olarak kullanabilir. Bundan dolayı da çoğunlukla yasal olmayan siteler için tercih edilir. Öte yandan sanal sunucular: web barındırma, mail, DNS gibi farklı işlemlerde de kullanılmaktadır. Özellikle yüksek kapasite ihtiyacı olan ancak maliyetten kısmak isteyen kişilerin ilk tercihi sanal sunucular olmaktadır. Sanal sunucular, birbirinden ayrı ve birbirini etkilemeyen sistemlerdir. Bir sanal sunucunun içindeki işletim sistemi, diğerine ulaşamaz. Performans olarak da standart sunucular ile tamamen aynıdır. Normal bir sunucu ile yapabileceğiniz bütün işlemleri, sanal sunucuyla da aynı performansta yapabilirsiniz. Sanal sunucuların aynı performansı sergilemesi ve daha uygun fiyatlı olması da bu sebeple tercih sebebidir.

Sanal sunucu paketlerimize göz attınız mı ? => Hemen tıklayın ve göz atın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here