Proxy nedir sorusunun yanıtı ve çok daha fazlası Venov'da.
Proxy

Proxy, en basit ifadesi ile bir siteye bağlanmak için farklı bir kanaldan geçmeyi sağlayan bir araçtır. Vekil sunucu olarak Türkçe’de ifade edilen proxy, araya farklı bir bağlantının da eklenmesine destek olur. Bu sayede bağlanmak istediğiniz internet sitesi sizin kendi orijinal sunucunuzun IP’si değil, Proxy tarafından sunulan üçüncü IP’inin algılanmasına olanak tanır. Bu sayede de birçok farklı siteye giriş yapabilirsiniz.

Proxy, web sitelerine bağlanmak adına farklı bir kanal sunar.

Ön plana çıkan avantajları ise:

  • Proxy yalnızca yasaklı sitelere girmenizi değil; aynı zamanda güvenli bir internet kullanımı için de gereklidir.
  • Orijinal sürücülerin yetersiz olduğu durumlarda daha hızlı ve güvenli bir bağlantı sağlamak için de proxy kullanabilirsiniz.
  • Proxy kullanarak daha yüksek performanslı bir internet sunucusu kullanım avantajı sağlayabilir ve özgür bir platformdan internete bağlanmanıza destek olur.
  • Proxy ayarlarınızı manuel şekilde yapabilirsiniz.

Proxy Kullanımı Yasak mıdır?

Proxy yasak bir sistem değildir. Proxy oldukça başarılı ve interneti daha güvenli kullanmayı sağlayan bir araçtır. Proxy yalnızca ülkede yasaklanmış sitelere girmeniz için kullanabileceğiniz bir sistem değildir.

İnternette daha güvenli dolaşmanız ve sunucunuzun performansını arttırmanız için de avantaj sağlamaktadır. İnternet üzerinden bağlantı yaparken proxy kullanmaktan çekinmenize hiçbir mahal yoktur.

Proxy Neden Kullanılır?

Proxy kullanımı birçok avantajı ile tercih edilmektedir. Genel olarak proxy kullanım sebepleri:

  • Servis sağlayıcınız tarafından engellenmiş bir siteye erişim sağlamak için proxy kullanabilirsiniz.
  • IP adresinizin web siteleri ve sunucular tarafından görülmesini ve tespit edilmesini engellemek için proxy server kullanabilirsiniz.
  • Belirli bir adrese çok sayıda istek gönderecek bir yazılım sisteminiz varsa proxy sunucu hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Proxy Nasıl Kullanılır?

Proxy kullanımı için Chrome ve Explorer gibi tarayıcıların ayarlarını yaparak Proxy listelerinden faydalanabilirsiniz. Öte yandan proxy hizmeti sunan web sitelerini ziyaret ederek, istediğiniz web adresini tıklayarak siteye erişim sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında IP:Port şeklinde listelenmiş olan ve farklı ülkelerden giriş yapmış gibi görünmenizi sağlayan Proxy listeleri kullanabilirsiniz. Tarayıcıların ayarlar bölümünden, seçenekler ve gelişmiş, ağ ve ayarlar kısmını tıklayarak manuel olarak proxy ayarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here