Linux Hosting Nedir?
Linux Hosting Nedir?

Linux hosting; Linux işletim sisteminin alt yapısına sahip olan bir web sitesi barındırma aracıdır. Hosting hizmeti sunan şirketler tarafından kullanıcılarına web sitesi kullanmaları için sunulan bir hizmettir. Bu sayede hem pratik hem de oldukça düşük maliyetli bir hizmet olmaktadır. Bunun yanı sıra Linux hostingleri birçok farklı avantaja da sahiptir.

Linux Hosting Özellikleri Nelerdir?

 

Linux Hosting Nedir ? Linux Hosting Fiyatları

Linux hostingi diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özellik ise açık kaynak kodlu bir sistem ile tasarlanmış olmasıdır. Linux hosting, PHP desteği de sunmaktadır. Bundan dolayı da Joomla, Drupal ve özellikle WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde maksimum performans ile çalışma imkanı sunar. Öte yandan MySQL, Javascript, Java, Flash, Oracle, PostgreSQL, Informix, Solid gibi sistemler için oldukça sağlam bir iletişim kurulmasına olanak tanır. Bu avantajları sayesinde de açık kaynak kod sistemi; pek çok developer tarafından tercih edilir. Bunun yanı sıra Linux Hosting, dışardan gelebilecek saldırılara karşı da oldukça güçlü bir savunma alt yapısına sahip olmaktadır. Uptime oranları da yüksek olmaktadır. Linux hostingler için tercihin bu denli artmasının başlıca sebebi ise WordPress kullanımının hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça yaygınlaşmasıdır. Genel olarak WordPress siteler; .PHP yazılımına sahip olan ve verileri MySQL veritabanında bulunduran hazır web sitelerdir. Bundan dolayı uzun vadede daha yüksek performansla çalışmak ve uyum sorunları yaşamamak için Linux hosting paketleri kullanılır. Linux hosting, MySQL, JAVA; JavaScript ve Flash ile çalışabilmektedir. Özellikle güvenli sunucu yapısına sahip olması ve uygun maliyetli olması sayesinde birçok yazılımcı tarafından tercih edilmektedir.

Linux Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Linux Hosting Nedir?
Linux Hosting Nedir?

Linux hosting satın alırken paket seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada hosting içinde barındırılacak web site sayısı oldukça önem teşkil etmektedir. Kaç adet web site barındırılacaksa, paket seçimi de buna uygun olarak yapılmalıdır. Öte yandan disk boyutu, trafik boyutu, sunucu alt yapıları, e-mail sayıları ve boyutları da Linux Hosting satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıca detaylar arasında bulunmaktadır. Linux; serbest bir şekilde dağıtılabilen, çok görevli ve çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Özellikle IBM-PB uyumlu olan bireysel bilgisayarlarda ve birçok platformda sorunsuz olarak çalışmakta ve maliyet açısından da tasarruf sağlamaktadır. Linux hosting servisleri PHP tabanlı yazılımları çalıştıran bir sistemdir. Öte yandan PHP altyapısına sahip olan web siteler; Wndows ve Linux sisteminde çalışsa da Windows sunucularda sorunlara yol açabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Windows sunucuları üzerinde HtAccess dosyalarının çalışması mümkün değildir. PHP programlama dili ile oluşturulmuş web sitelerini Windows ve Linux sisteminde çalıştırabilmenize rağmen uzun vadede size avantaj kazandıracak olan sunucu Linux olacaktır. Windows sunucu tercih etmeniz zaman zaman performans sorunları yaşamanıza ve aksaklıkların meydana gelmesine yol açar.

 

Önerilen içeriğimiz => Windows Hosting Nedir ? Windows Hosting Fiyatları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here