'Dns temizliği nasıl yapılır ?' sorusunun yanıtı ve çok daha fazlası Venov'da.

Domain Name System (DNS), özellikle yasaklı sitelere giriş yapmaya çalışanların sıkça okumuş olduğu; ancak aslında bundan çok daha fazlasını ilgilendiren bir terimdir. Türkçe olarak Alan Adı Sistemi olup küresel çapta DNS şekliyle anılmaktadır.

DNS, bizim ekran çubuğunda www.ALANADI.com şeklinde gördüğümüz alan adlarının IP adreslerini tutmaktadır. Örneğin bizim Google diye yazdığımız arama motorunun DNS sürücülerindeki kayıtlı şekli şudur: 172.217.168.238

Neden DNS Temizliği Yapılır?

Bilgisayarlar, yani istemciler, her internet sitesine girişlerinde bu siteleri IP adreslerine göre kaydetmektedir. İlk kez giriş yapılırken adres üstünden IP bilgileri alınıp kaydedilir ve sonraki girişlerde buna gerek kalmaz. Buna karşın, internet kullanıcısının ALANADI şeklinde gördüğü adresin IP adresi bir şekilde değişmiş veya silinmiş olabilir.

Genellikle internet siteleri DNS’lerini değiştirdiklerinden ya da mevcut adresin geçerliliğini yitirmesinden ötürü erişim sağlanamaz. Yani kısacası bu durumdaki internet sitesine giriş olanaksızdır ve girilse bile son içerikler görülemez.

Böyle bir durumda yapılabilecek tek şey bilgisayarın DNS önbelleğinin temizlenmesidir. Bu önbellek temizliği Windows yüklü cihazlarda ve Macbook’ta farklı yapılmaktadır.

Windows’ta DNS Önbellek Temizliği

1. Başlat butonuna basıp Çalıştır diyerek ya da bazı sürümlerde arama kısmına Çalıştır yazıp gelen ekrana cmd yazıp ardından Tamam’a basılmalıdır. Bundan başka, Başlat+R tuşlarına birlikte basılarak ilgili komut verilebilir.

2. Açılacak olan ekrana sırasıyla şu dört komut yazılır ve her birini takiben Giriş (Enter) tuşuna basılır:

ipconfig /flushdns

ipconfig /release

ipconfig /renew

exit

3. İşlemler tamamlandıktan sonra bilgisayar kapatılır veya yeniden başlatılır. Eğer halen bir internet sitesine erişim sağlayamıyorsanız ya DNS önbelleğini temizlerken bir hata yapılmıştır ya da erişim sorununun nedeni ilgili sitenin DNS bilgileri değildir.

Not: Eğer bilgisayarınızda Linux kullanıyorsanız komut satırına şu kodu girerek DNS önbelleğini temizleyebilirsiniz: nscd -i hosts

Macbook’ta DNS Önbellek Temizliği

Eğer kullandığınız cihazda hangi sürümün yüklü olduğunu bilmiyorsanız, öncelikle Apple menüsüne girip Bu Mac Hakkında butonuna basmalı ve 10.10.5 ya da 10.13 gibi yazılı olan Sürüm numarasını birkaç dakikalığına aklınızda tutmalısınız.

Ardından DNS önbelleğini temizlemek için Terminal’e girmelisiniz. Cihazınızda 10.4 ile daha eski bir sürüm varsa buraya şu kodu yazmalısınız: lookupd –flushcache Cihazınızdaki sürüm 10.5 veya daha yeni bir sürüm ise bu kodu: dscacheutil –flushcache

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here