Bulut teknolojisi, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir sistemdir.
Bulut Teknolojisi

Farklı kaynaklarda farklı şekillerde rastlayınca karıştırabileceğiniz “bulut teknolojisi” görece yeni bir terimdir. 2000’li yıllarda ilk anılmaya başladığında, Türkiye’de de sıklıkla İngilizce olarak “Cloud computing” şeklinde anılmıştır. Nedeni tam olarak anlaşılamasa da, bu terim Türkçe’ye “Bulut teknolojisi” olarak çevrilmiştir.

Bulut Teknolojisiyle İlgili Merak Edilenler

İnternet üstünden sunulan bir bilişim hizmeti olarak verinin ve bilginin istenildiği zaman istenilen yerde izin verilen kişilerle paylaşılabilmesine olanak tanıyan bir hizmet türüdür. Yani kullanıcı sadece kendisi için bundan faydalanabilmektedir. Örneğin bir yurtdışı seyahatinde İstanbul’da yararlandığı bu hizmet sayesinde Tokyo’ya gittiğinde de yüklemiş olduğu verileri kullanabilir.

Bulut Teknolojisi Nedir ?

Tek kişi yerine, bir firma veya sivil toplum kuruluşu da bundan yararlanabilir. Bir firmanın İzmir’deki merkezinden yüklenen veriler, firmanın diğer illerdeki şubelerinden de izlenebilir. Belki kişi veya yerel ya da ulusal ölçekli firmalar için çok büyük bir avantaj olmayabilir; ancak çokuluslu şirketler ve devletler açısından düşünüldüğünde oldukça caziptir.

Buna karşın siber saldırılara karşı ne denli güvenli olduğu yönünde kuşkular barındırmaktadır. Bu kuşkuların sonucu olarak ise birçok kurum ve kuruluş tarafından “her” bilgi için yükleme merkezi olarak tercih edilmemektedir.

Bulut teknolojisi hakkında merak ettiğiniz her şey Venov'da sizlerle.

İlk iki paragrafta herhangi bir tanımlamaya gitmediğimizi fark etmişsinizdir. Açıklaması ve örneklendirmesi bu teknolojinin anlaşılması konusunda daha yardımcı olmaktadır. Buna rağmen eğer bir tanım istiyorsanız, şöyle demek mümkün: “Veri (ve bilgi) ile programlara bilgisayarınızın sabit diski yerine, internet üstünde depolamanız ve buradan erişmenizdir.” Kısacası hem Türkçe de hem İngilizce de kullanılan “bulut” sözcüğü bir benzetmedir, gerçek anlamında kullanılmamaktadır.

Hangi Bulut ?

Bulut teknolojisiyle yeni tanışanlar, bu hizmeti sunan firmaları, markalarını ve nasıl kullanıldıklarını öğrenince daha iyi anlamaktadır. Örneğin Google Drive, bu hizmetin sunulduğu en ünlü isimlerden birisidir.

Bulut teknolojisi, yaşantımızın birçok noktasında bizlere eşlik eder.

Özellikle iPhone kullanıcılarının sık sık güncellemelerde denk geldiği ve belki de birçoğunun kullandığı “Apple iCloud” ise bir diğeridir. Bulut teknolojisinin gelişiminde önemli adımlar atan Amazon tarafından sunulan Cloud Drive, Türkiye’de büyük rağbet görmüyor olsa da ABD ve Kanada’da tercih edilen bir hizmettir. Türkiye’de Türk Telekom tarafından sunulan Netdisk, Turkcell tarafından sunulan Bulut gibi hizmetleri de duymuş olabilirsiniz.

Kullanıcı Tür ve Sayısına Göre Çeşitleri

Özel, kamusal ve melez (hibrit) olarak üç çeşit bulut teknolojisi hizmeti sunulmaktadır. İlk ikisi arasındaki farka kısaca değinmek gerekirse, birincisi tek kurumca kullanılanı ifade ederken, ikincisi genellikle ücretsiz olan ve Google ile Amazon gibi firmalarca sağlanan, herkese açık bilişim hizmetidir.

Hangi tip olursa olsun ve sağlayıcısı da kim olursa olsun güvenlik endişesi hep olmuştur. Buna dair hiçbir somut bilgi bulunamıyor olsa da, bir hizmet sağlayıcının kendisi vasıtasıyla yüklenen verilerden yararlanıp yararlanmadığı, bunların gizliliğine ne derece saygı duyduğu siber dünya entelektüelleri ve aktivistleri tarafından sorgulanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here