502 Gateway Hatası, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.
502 Gateway Hatası

502 bad gateway, sunucular arasındaki iletişim zayıflaması ve anlık olarak yapılamamasını ifade etmektedir. Web sitelerinin açılabilmesi için birçok farklı sunucu ile eş zamanlı olarak etkileşim kurması gerekmektedir. Sunucular arasındaki etkileşimin anlık olarak yavaşlaması ya da erişim sorunları meydana geldiğinde ekrana 502 bad gateway hatası çıkmaktadır.

502 Bad Gateway Hatası Neden Olur ?

502 bad gateway hatası birçok sebeple meydana gelebilir. Bu sebeplerin başında:

  • Sunucu üzerinde aşırı yüklenme sebebiyle 502 bad gateaway hatası meydana gelebilir.
  • Tarayıcıda çerezlerle ilgili bir hata mesajı olabilir.
  • Cihazın bağlı bulunduğu internet servislerinde ya da bağlantı cihazlarında sorunlar meydana gelmiş olabilir.
  • DNS kayıtları bekleme moduna alınmış olabilir.

502 bad gateway hatasını: 502 Bad Gateway, Error 502, 502 Proxy Error, HTTP 502 kodlarıyla alabilirsiniz.

502 Bad Gateway hatasının çözümünde birkaç farklı yol izlenebilir.
502 Bad Gateway Çözümü

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Çözülür ?

İlk olarak hataya yol açabilecek seçenekleri analiz etmeniz ve hata sebeplerini bulmanız gerekmektedir. Web sitesine erişim kesildiğinde birkaç dakika beklemeniz ve tekrar denemeniz gerekmektedir. Şayet bekledikten sonra 502 bad gateway hatası düzelmiyorsa, proxy erişim problemlerini ya da genel problem ihtimallerini analiz etmeniz gerekmektedir.

502 Bad Gateway hatasının çözümünde birkaç farklı yol izlenebilir.
502 Gateway Hatası Çözümü

Sorun yaşamanız durumunda tarayıcı ya da diğer tüm tarayıcılar kapalı olacak şekilde, farklı bir tarayıcıdan siteye girmeyi denemeniz gerekmektedir. İnternet tarayıcınızın ön belleğini ve çerezlerini de temizlemeniz gerekmektedir. Web sitesinin açılmasını engelleyebilecek tarayıcı eklentileri bulunuyorsa, ilgili eklentileri pasif konuma alarak gerekli kontrolleri sağlamanız gerekmektedir.

Flush DNS

Flush DNS

502 bad gateway hatasında en yaygın görülen sorunların başında önbelleğe alınan hatalı IP adresi değerleri gelmektedir. Bu gibi durumlarda DNS temizlemek, oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında mevcut DNS sunucunuzu da geçici olarak Google Publis DNS ile değiştirebilirsiniz.

Hata Geçmişi

502 bad gatway hatalarında hata geçmişini kontrol etmeniz de fayda sağlayacaktır. Şayet 502 bad gatway hatası güncellemeden sonra ortaya çıkmışsa, bu noktada hata internet sitesi kaynaklıdır. Bu durumda en iyi yaklaşım ise hata günlüğünü kontrol etmek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here